Planinsko društvo
Alpinistični odsek
Športno plezalni odsek
Mladinski odsek
Planinska sekcija Vinarje
Sekcija veteranov
Turnokolesarska sekcija
Akademsko planinsko društvo Kozjak Maribor   
novice koledar fotografije forum video članki kontakti
ISKANJE
 
VSTOP ZA ČLANE
Uporabnik:

Geslo:
 zapomni si me

Pridobi geslo
Domov > Novice > Alpinistični odsek OSTALE NOVICE
Ogledov: 3723      

 Predavanje Steva Housa: ONKRAJ GORE


Dodano: 24.11.2011

Vabljeni na predavanje z diapozitivi svetovno znanega alpinista Steva Housa – Štefa, ob predstavitvi prevoda njegove knjige, ki bo v Unionski dvorani v Mariboru dne 8. decembra 2011 ob 19. uri. Vstopnice na volju tudi na Eventimu.

Steva Housa, 41, slovenski alpinistični publiki verjetno ni treba posebej predstavljati, saj se je s pravim alpinizmom prvič srečal prav v Sloveniji, med enoletnim bivanjem v Mariboru, kamor je leta 1988 prišel na študentsko izmenjavo. Kakor sam pravi, je v tistem obdobju šolske klopi z veseljem zamenjal za zanimivejšo šolo, šolo slovenskega alpinizma. Leta 1990 se je udeležil svoje prve odprave, slovenske odprave na Nanga Parbat. Že takrat si je prisegel, da bo to mogočno goro nekoč tudi preplezal. Do uresničitve tega ambicioznega projekta, brez fiksnih vrvi in taborov, naravnost po sredi Rupalske stene, je preteklo še dolgih 15 let.

Vstopnice so na voljo za 7 EUR tudi na Eventimu!

Septembra 2005 je Steve House s soplezalcem in prijateljem Vinceom Andersonom v 6 dneh v alpskem stilu preplezal novo smer v 4500 metrov visoki Rupalski steni Nanga Parbata, 8125 m. Šest mesecev pozneje sta za vzpon prejela Zlati cepin (Piolet d'0r), eno najpomembnejših odlikovanj za izjemne alpinistične dosežke.

Leta 2009 je obdobje od svojih alpinističnih začetkov do uspeha na Nanga Parbatu opisal v svojem knjižnem  prvencu Beyond the Mountain. Slovenski prevod knjige Onkraj gore bo konec novembra izšel pri založbi Sidarta, zato je vsebina knjige tudi rdeča nit predavanj po Sloveniji v mesecu decembru.

Steve House s publiko odkrito deli svoje dvome neposredno po njegovem največjem uspehu: Ali je človek zgolj skupek svojih dosežkov? Kaj je prava vrednost uspeha? Zakaj sploh toliko tvegati?
Če je na Nanga Parbatu najviše poletel, potem je na Mount Templu v Kanadi doživel svoj najtemnejši trenutek, skoraj smrtonosni padec. Marca 2010 je z Bruceom Millerjem poskušal preplezati prvenstveno smer v severni steni Mount Templa. Zaradi odlomljenega stopa je padel 25 metrov in pristal na skalni polici z 20 zlomi medenice in reber ter težko poškodovanimi jetri in pljuči. Ure so mu bile štete, ko ga je helikopter iz stene odpeljal v bolnišnico v Calgaryju.
Popelje nas skozi težko pridobljene izkušnje od enega največjih alpinističnih dosežkov do bolniške postelje in nazaj med vrhunske alpiniste. Ko pomisliš, da si najboljši na svetu, to pomeni že garancijo za neuspeh. House: "Najboljšim je skupno, da opazujejo proces in ne uspeh. Pri plezanju padeš tisti hip, ko misli le za kratek čas odplavajo."

Steve House je od leta 1999 Patagonijin ambasador in aktivno sodeluje pri razvoju njihovih izdelkov. S svojo dobrodelno organizacijo "Baltistan Education Foundation" podpira šolanje pakistanskih otrok v najodročnejših goratih predelih.
S svojim najnovejšim projektom "Alpine Mentors" pa dejavno sodeluje in podpira mlade, ambiciozne alpiniste, ki so si za cilj zadali najvišje gore sveta po novih smereh in v alpskem stilu, brez tuje pomoči in z najmanjšim možnim vplivom na okolje.

 
Predavanja v Sloveniji s podpisovanjem knjige:

Maribor: Unionska dvorana, 8. 12. 2011, ob 19.00
Mojstrana: Slovenski planinski muzej, 9. 12. 2011, ob 18.00
Ljubljana: Cankarjev dom, 19. 12. 2011, ob 19.30

Odlomek iz knjige ONKRAJ GORE

Tri dni pozneje z Ljubom plezava po manjši skalni plošči sredi gozda na Pohorju, ki je mariborska hišna gora in istočasno zaščitni znak mesta. Preden sem prišel v Slovenijo, sem varovan od zgoraj preplezal že precej smeri in celo vodil nekaj lažjih, več raztežajev dolgih smeri v Smith Rocku v Oregonu.

Vendar so Ljubove lekcije zelo stroge in natančne. Bolj usmerjene. Nedvomno pa precej bolj smiselne kot učenje na podlagi trdih izkušenj, ki jih najstnik s plezalno vrvjo in nekaj zagozdami pridobi sam.

Ko mi dovoli, da se ves zagnan zapodim čez smer in se izkažem z osvojeno veščino, me spusti nazaj. »Štef, še enkrat, zdaj pa počasi in zanesljivo.«

Našel sem novo šolo. Pri njenem pouku rade volje sodelujem. Slovensko šolo alpinizma.

 http://www.stevehouse.net
Komentarji - vidni samo prijavljenim!

Prikaži več novic

 
 
Oblikovanje, zamisel in izdelava: Bran©o   Gostujemo pri: MojStrežnik.com
Zadnji komentarji